Şirket içerisinde İnternet bağlantısı olmayan bilgisayarlarda Alpemix nasıl kullanılır?

Dışarıya kapalı bir ağınız olabilir. Veya ağdaki bilgisayarların İnternete erişimini engellemiş olabilirsiniz. Böyle bir sistemde de Alpemix'i kullanabilirsiniz. Ancak aynı ağda İnternet çıkışı olan 1 bilgisayarınızın olması gerekir. Ve bu bilgisayarınızın local ip adresi sabit olmalıdır.

İnternet çıkışı olan bilgisayara AlpemixProxy.exe programını indirip çalıştırırsınız.

Bu bilgisayarda başka bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

Daha sonra ağınızdaki bilgisayarlarda Alpemix i çalıştırdığınızda ekrana gelen, çalışma modu ekranında 'Local Server' seçeneğini tıklarsınız. Aşağıda gösterilen işlemi ağınızdaki tüm bilgisayarlar için 1 defa yaparsınız.

Yukarıdaki resimlerde de görüldüğü gibi 'Local Server' butonuna tıklandıktan sonra gelen ekrana AlpemixProxy programını çalıştırdığımız bilgisayarın local ip adresini yazıyoruz. Bu örnekte İnternet çıkışı olan bilgisayarın local ip adresi '192.168.1.4' olarak alınmış. Daha sonra 'Tamam' butonuna basılarak devam edilir. Bu işlem her bilgisayarda 1 defa yapılır.

Bu ayar yapılan bilgisayarda Alpemix tekrar çalıştırıldığında belirtilen local ip üzerinden otomatik olarak bağlantı kurulur. Sorunsuz çalışabilmesi için AlpemixProxy programı çalışır durumda olmalı ve AlpemixProxy nin çalıştığı bilgisayarın İnternet çıkışı olmalıdır. Ağdaki bilgisayarlara girilen local ip adresi de, İnternet çıkışı olan bu bilgisayarın local ip adresi olmalı.

Böylece artık İnternet bağlantısı olmayan ağdaki bilgisayarlarınızda da Alpemix in tüm özelliklerini sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Bu bilgisayarlar versiyon güncellemelerini de sorunsuz olarak alacaklardır.

 

Soru / Cevap

- Deneme amaçlı girdiğim bu local ip yi nasıl iptal edebilirim?

Alpemix i çalıştırdığınızda ekrana gelen 'Çalışma Modu' ekranında 'Local Server' butonuna tıklarsınız. Ekrana gelen ip adresini silip 'Tamam' butonuna tıklarsınız.

 

- Bu şekilde çalıştırılan Alpemix' e şirket dışındaki İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan bağlanılabilir mi?

Evet bağlantı kurulabilir. Ancak ağdaki bu bilgisayarla İnternet üzerindeki bir bilgisayar arasında birebir bağlantı kurulamaz. İletişim Alpemix sunucuları üzerinden kurulacağı için uzaktan bağlantı hızı yavaş olabilir.

 

- Bu sistemde ağdaki bilgisayarların birbirleri ile iletişimi yavaş olmaz mı?

Ağdaki bilgisayarlar birbirlerine Alpemix ile bağlandıkları zaman local ağ üzerinden birebir bağlantı kurulur. Dolayısı ile iletişim son derece hızlı olur.

 

- Ayarları doğru yaptığım halde ağdaki bilgisayarlar ana sunucuya bağlanamıyorlar.

AlpemixProxy programının çalıştırıldığı bilgisayardaki güvenlik yazılımları kontrol edilmeli. Bazı güvenlik yazılımları local bağlantılara izin vermeye bilir. Bazı antivirüs programlarının kendi firewall ları da hatayı rapor etmeden engelleme yapabilmektedir. AlpemixProxy nin çalıştığı bilgisayarda bu tür yazılımların engelleme yapmayacak şekilde ayarlanması gerekebilir.

 

- AlpemixProxy programı tam olarak ne yapar? Hangi portları kullanır?

AlpemixProxy programı ip ve port yönlendirmesi yapar. Localden gelen bağlantı isteğini Alpemix ana sunucularına yönlendirir. Tcp 5901, 5902, 80, 443 portlarını dinler. Alpemix ana sunucularına bağlantı yönlendirmek için 5901,80 ve 443 portlarını dinler. Alpemix yazılımının yeni versiyonunu web sayfasından indirebilmek için 5902 portunu dinler. Örneğin: Localden 5902 portuna alpemix.com adresinden yeni versiyonu al isteği gelir. Bu isteği www.alpemix.com 80 portuna yönlendirir.