Alpemix Servis Uygulamasının GPO Üzerinden Otomatik Kurulumu

 

2 Tür Servis Bu Yöntemle Kurulabilir:

1- ID / Parola alarak destek vermek için kurulum:

Bu seçenekle kurulum yapılan bilgisayarlara istediğiniz zaman erişim sağlayamazsınız. Veya listenizde online göremezsiniz.

Windows kullanıcı adının yetkisiz olduğu bilgisayarlara uzaktan erişim yaptığınızda tüm ekranlara erişebilmenizi, tam yetki ile işlem yapabilmenizi sağlar.

Kurulum sonrası sağ alta bir ikon ekler. Sunuculara bağlantı kurmaz.

Kullanıcı destek almak istediğinde bu ikona çift tıklayarak uygulamanın başlamasını sağlar. Ekrana gelen ID Parolayı destek verecek kişiye iletir. ID/Parola sabit değildir.

2- Grup parolası ile kurulum:

Şifreli bir grup önceden oluşturulur. Her bilgisayar için aynı grup adı ve parola verilerek kurulum yapılır.

Kurulum sonrası bir bilgisayardan kendi kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda, oluşturduğunuz şifreli grubun altında bilgisayarları online olarak görürsünüz. O grup altındaki tüm bilgisayarlara aynı grup parolasını kullanarak istediğiniz zaman bağlanabilirsiniz. Listenizdeki online servisleri bilgisayar isimleriyle görürsünüz.

Servisin kurulu olduğu bilgisayar kapandığında veya internet bağlantısı gittiğinde, o bilgisayar listenizden silinir. Tekrar online olduğunda tekrar şifreli grup altında online görülür.

 


 

Otomatik Kurulum İçin Yapılacak Ayarlar:

ID / Parola alarak destek vermek için kurulum:

1- Sunucuda C:\Alpemix  dizini oluşturulur. Bu dizin paylaşıma açılır. Dizine, herkesin görebileceği şekilde (Everyone) paylaşım verilmeye dikkat edilir.

2- Bu dizinin içine AlpemixService.exe kopyalanır.(alpemix.com indir bölümünden indirilerek) Servisin son sürüm( V3.3 ve üstü ) olmasına dikkat edilir.

3- Notepad vb. bir editöre aşağıdaki kodları yapıştırın.

if Not Exist "C:\AlpemixService.exe" then
copy \\SunucuBilgisayar\Alpemix\AlpemixService.exe "C:\AlpemixService.exe"
start C:\AlpemixService.exe auto 1 FirmaAnaKullaniciAdiniz
end

Yukarıdaki koddaki kırmızı ile işaretlenen bölümleri kendi bilgilerinize göre değiştirin.

Bu dosyayı C:\Alpemix dizini altına "Alpemix.bat" olarak kaydedin.

4- Grup ilkesi yönetimi düzenleyiciyi açıyoruz. Resimde görüldüğü gibi Bilgisayar Yapılandırması--> Windows Ayarları--> Komut Dosyaları(Başlangıç/Kapatma) bölümü seçiliyor.

*** Yanlışlıkla Kullanıcı Yapılandırması bölümü seçilmemeli! Çünkü kullanıcı bilgisayarları açılırken, kullanıcı daha giriş yapmadan system kullanıcısı üzerinden servisler kurulacak. Aksi durumda kurulum gerçekleşmez.

5- Yukarıdaki resimdeki Başlangıç bölümüne çift tıklıyoruz. Açılan aşağıdaki resimde gösterilen pencereden Dosyaları Göster butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerenin içine c:\Alpemix içindeki Alpemix.bat dosyasını kopyalıyoruz. Daha sonra Ekle butonuna tıklayarak kopyaladığımız yerin konumunu Göz at butonu ile bularak Alpemix.bat dosyasını ekliyoruz.

 

6- Ekleme işlemi yapıldıktan sonra cmd ile komut satırından şu komutu yazıp entera basıyoruz: gpupdate /force

7- Bir hata yapılmadıysa eğer, ağdaki bilgisayarlar yeniden başlatıldığında servisler otomatik olarak kurulur. Kullanıcı giriş yaptığında ise sağ altta servisin ikonunu görebilir. Destek almak istediği zaman ikona çift tıklar ve ekrana gelen id parolayı yetkiliye iletir.

 

Grup parolası ile kurulum:

1- Kendi bilgisayarınızdan ana kullanıcı adınızla giriş yapınız. ( Bu örnekte bizim ana kullanıcı adımız Alpemix. Siz kendi üye olduğunuz kullanıcı adını kullanınız. )

Müşteriler bölümüne bir grup ekleyiniz. Daha sonra bu gruba sağ tıklayarak grup parolası ekle seçeneğini seçip bir şifre belirleyiniz.

 

2- Sunucuda C:\Alpemix  dizini oluşturulur. Bu dizin paylaşıma açılır. Dizine, herkesin görebileceği şekilde (Everyone) paylaşım verilmeye dikkat edilir.

3- Bu dizinin içine AlpemixService.exe kopyalanır.(alpemix.com indir bölümünden indirilerek) Servisin son sürüm( V3.3 ve üstü ) olmasına dikkat edilir.

4- Notepad vb. bir editöre aşağıdaki kodları yapıştırın.

if Not Exist "C:\AlpemixService.exe" then
copy \\SunucuBilgisayar\Alpemix\AlpemixService.exe "C:\AlpemixService.exe"
start C:\AlpemixService.exe auto 2 FirmaAnaKullaniciAdiniz grupAdı grupparolası
end

Yukarıdaki koddaki kırmızı ile işaretlenen bölümleri kendi bilgilerinize göre değiştirin.

Bu dosyayı C:\Alpemix dizini altına "Alpemix.bat" olarak kaydedin.

5- Grup ilkesi yönetimi düzenleyiciyi açıyoruz. Resimde görüldüğü gibi Bilgisayar Yapılandırması--> Windows Ayarları--> Komut Dosyaları(Başlangıç/Kapatma) bölümü seçiliyor.

*** Yanlışlıkla Kullanıcı Yapılandırması bölümü seçilmemeli! Çünkü kullanıcı bilgisayarları açılırken, kullanıcı daha giriş yapmadan system kullanıcısı üzerinden servisler kurulacak. Aksi durumda kurulum gerçekleşmez.

6- Yukarıdaki resimdeki Başlangıç bölümüne çift tıklıyoruz. Açılan aşağıdaki resimde gösterilen pencereden Dosyaları Göster butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerenin içine c:\Alpemix içindeki Alpemix.bat dosyasını kopyalıyoruz. Daha sonra Ekle butonuna tıklayarak kopyaladığımız yerin konumunu Göz at butonu ile bularak Alpemix.bat dosyasını ekliyoruz.

 

7- Ekleme işlemi yapıldıktan sonra cmd ile komut satırından şu komutu yazıp entera basıyoruz: gpupdate /force

8- Bir hata yapılmadıysa eğer, ağdaki bilgisayarlar yeniden başlatıldığında servisler otomatik olarak kurulur. Kullanıcı giriş yaptığında ise sağ altta servisin ikonunu görebilir. Herhangi bir bilgisayardan alpemix e yetkili kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda şifreli grup altında servisleri online olarak görebilirsiniz. Listede servisler bilgisayar isimlerine göre gösterilir.